Marilyn Monroe w jednej ze swoich piosenek stwierdziła, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety. Aby dodatkowo podkreślić znaczenie diamentów, wytwórnia filmów z legendarnym Jamesem Bondem jeden z filmów zatytułowała „Diamonds are forever” (w tłumaczeniu: Diamenty są wieczne). Jubilerzy oraz możni tego świata zgodnie twierdzą, że diamenty to najcenniejsze kamienie świata. Potwierdzają to nie tylko piosenki czy filmy, w których diamenty odgrywają kluczowe role, ale także ceny tych szlachetnych kamieni.

Dlaczego diamenty są tak drogie?

Zacznijmy od początku. Te szlachetne precjoza wydobywa się między innymi w Afryce, Rosji, Australii, Indiach a także Kanadzie. Ceny sięgają górnych pułapów z prostego względu – substancje, które potocznie nazywane są diamentami występują bardzo rzadko w naturze, a ich wydobycie wymaga nie tylko czasu, ale także specjalistycznego sprzętu i niebywałej cierpliwości.

Ciekawostką jest fakt, że diamenty wykorzystywane są nie tylko w jubilerstwie (chociaż ta branża nadal góruje w wykorzystaniu kamieni szlachetnych). Z racji, iż diament jest jednym z najtrwalszych i najwytrzymalszych surowców naturalnych wydobywanych przez człowieka, a także jednym z najlżejszych, wykorzystuje się je chociażby przy produkcji aparatury medycznej lub jako element składowy narzędzi tnących.

Ceny diamentów

Wróćmy do rzeczywistości. Diamenty wydobywane są na całym świecie. Jednak, jak można się domyśleć, diament diamentowi nierówny. Na cenę składa się kilka ważnych czynników. Najważniejszym jest wielkość. Czym większy diament, tym więcej brylantów można z niego pozyskać (przypomnijmy, brylanty to diamenty, które zostały poddane obróbce jubilerskiej). Na cenę składa się także kolor oraz czystość wydobywanego surowca. Czym lepsze parametry, tym diament będzie droższy. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy a kończą nawet na kilku milionach.

Ciekawostka dla inwestorów – diamenty są idealnym lekiem na bessę. Jak pokazują statystyki, diamenty nie tanieją. Kilka lat temu dom aukcyjny w Nowym Jorku zorganizował aukcję pamiątek po Elizabeth Taylor. Jedną z nich był pierścień z diamentem – słynny Krupp Diamond. Ta 33-karatowa błyskotka w 1977 roku została kupiona za bagatela 300 tysięcy dolarów. W 2011 roku została sprzedana za 3,5 miliona dolarów! Oczywiście duży wkład w wartość miała persona, która nosiła biżuterię. To jednak pokazuje, że diamenty mimo upływu lat nadal są świetną i bezpieczną inwestycją.

Najdroższy diament świata

Obecnie za jeden z najdroższych diamentów świata uznaje się słynny Cullinan, który miał 3106 karatów. Do momentu podzielnia był on także jednym z największych diamentów znalezionych na Ziemi. Został znaleziony w 1905 roku w RPA (dokładnie w Pretorii). Sam diament przed podzieleniem był wart około 25 milionów złotych. Zadecydowano, że zostanie poddany obróbce – z legendarnego Cullinana powstało aż 105 brylantów.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial