Biżuteria jest znana od tysięcy lat, od zarania dziejów, kobiety i mężczyźni pragnęli upiększać swe ciała poprzez noszenie biżuteria. Pierwsza biżuterią jaką ludzie podkreślali swe piękno były muszle, kawałki drewna, pierścionki z diamentami, kamienie ale także wisiorki z kości czy zębów. Człowiek od zawsze pragnął wyróżniać się czymś z grupy a fantazyjne ozdoby miału mu to zapewnić.

Dopiero po wynalezieniu narzędzi do obróbki biżuterii zaczęto ją wytwarzać z elementów organicznych i z metali. Wtedy powstawały ozdoby o bardziej skomplikowanych formach. Biżuteria stanowiła wielką role w obrzędach religijnych, rytuałach ale tez świadczyła o statusie społecznym.. Wraz z rozwojem cywilizacji pojawiła się biżuteria miedziana, srebrna i złota.

Biżuteria w czasach starożytnych

Prekursorami w dziedzinie wytwarzania Biżuteria byli Egipcjanie, robili bogato zdobione bransolety, naszyjniki, broszki, kolczyki. Bardzo powszechne były amulety, biedni nosili robione ze szkła i fajansu (rodzaj ceramiki), bogaci obnosili się złotem i kamieniami szlachetnymi.

Do dnia dzisiejszego biżuteria jest traktowana jako ozdoba podkreślająca urodę. Jedno się zmieniło, w obecnych czasach biżuteria sztuczna, wykonywana z tańszych materiałów jak  (szkło, plastik, sztuczne kamienie) nie jest już przedmiotem wstydu, nie świadczy też o niższym statusie społecznym. Świat podąża za modą, a ta bywa nieprzewidywalna.  Biżuteria w XXI wieku jest wyznacznikiem stylu, im oryginalniejsza i niepowtarzalna tym lepiej.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram