Brylant a diament – jaka jest różnica?

Najważniejsza różnica

Najważniejszą różnicą jest sam wygląd i geneza powstawania. Diament to cenny kamień szlachetny, który formowany jest przez minerały (zwykle proces ten zajmuje miliony lat i odbywa się głęboko w strukturze Ziemi). Diament powstaje z minerałów węgla. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność formowania w skrajnych warunkach (wysokie ciśnienie i temperatura). Diament to kamień, który nie został poddany oszlifowaniu (zwykle naturalne i prawdziwe diamenty mają matową powierzchnię). Dopiero po oszlifowaniu diament staje się brylantem, który gotowy jest do zamieszczenia w biżuterii.

Jak zatem powinno mówić się na gotowe produkty biżuteryjne, w których spotykamy pięknie mieniące się kamienie szlachetne? Oczywiście chodzi o brylanty. Dopiero po odpowiedniej obróbce i nadaniu kształtu, diament może stać się ozdobą pierścionków czy kolii.

Jak ocenić wartość diamentu?

Diament diamentowi nierówny. Zwykle to diament określa wartość brylantu i całej biżuterii. Wszak to diament jest pierwociną biżuteryjnej ozdoby, która gra główne skrzypce. Jak ocenia się wartość nieoszlifowanego kamienia szlachetnego? Panuje tutaj zasada 4C (kryterium oceny). Diamenty ocenia się na podstawie masy (karaty), koloru (najdroższe diamenty to te bezbarwne), klarowności i czystości kamienia (czyli braku skaz oraz ciał obcych, które mogłyby znaleźć się wewnątrz diamentu). Ostatnią skalą oceny jest szlif, który dotyczy już stricte brylantu. Jeżeli szlif zostanie przeprowadzony nieprofesjonalnie, istnieje ryzyko, że diament zostanie uszkodzony lub nie będzie miał pożądanego kształtu.

Oczywiście czym czystszy i większy diament, tym jego cena wyższa. To samo tyczy się brylantów. Jeżeli diament, z którego powstał brylant jest czysty i został wysoko sklasyfikowany w skali 4C, biżuteria może sięgnąć bajońskich sum.

W naszym sklepie z łatwością można znaleźć brylanty które kosztują kilkaset złotych lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.