Jak rozpoznać diament i odróżnić go od cyrkonii?

Diament jest najcenniejszym z kamieni szlachetnych, a biżuteria z diamentami jest niezwykle cennym nabytkiem. Cyrkonia jest równie popularnym kamieniem stosowany w jubilerstwie, tylko nie występuje w naturze, to kamień syntetyczny, wytworzony w laboratorium. Jak zatem rozpoznać czy biżuteria jest z diamentem, czy cyrkonią?

Profesjonalista potrafi gołym okiem odróżnić diament od cyrkonii, natomiast dla niewprawnego oka może być to problematyczne. Poza tym zdecydowanie łatwiej jest odróżnić oba kamienie, kiedy możliwe jest ich porównanie. Jubilerzy zwracają uwagę, że cyrkonię można poznać po blasku, gdyż świeci, o wiele jaśniej niż diament.

Diament to kamień naturalny, a jego oszlifowana wersja nazywana jest brylantem. Wytwarzanie kamieni syntetycznych od dawno fascynowało ludzi, nauczono się wytwarzać w laboratoriach różne rodzaje kamieni syntetycznych na wzór tych występujących w naturze. Diament syntetycznych został opracowany w Szwecji i w USA w 1953 i 1954 roku, a ze względu na swoją twardość jest wykorzystywany w przemyśle do wyrobu tarcz szlifierskich. Pamiętajcie, że cyrkonia nie jest odpowiednikiem diamentu, tylko bezbarwnym kamieniem, który nie ma swojego odpowiednika w naturze.

Cyrkonia pojawiła się na rynku jubilerskim w 1973 roku i od tego czasu niezmiennie pozostaje numerem jeden ze względu na urodę i przede wszystkim cenę (cyrkonia jest tańsza niż diament). Jubilerzy używają cyrkonii do kolczyków, pierścionków, naszyjników. Ponadto cyrkonię uznaje się za “imitację brylantu”.

 

Jak odróżnić brylant od cyrkonii?

Cyrkonie są bardzo popularne na rynku jubilerskim i często stosowane do różnego rodzaju biżuterii. Jeśli planujesz zakup pierścionka zaręczynowego i chcesz mieć pewność, że masz do czynienia z brylantem, a nie z cyrkonią, to przedstawiamy kilka wskazówek jak rozpoznać diament domowym sposobem:

  1. Spróbuj przyjrzeć się pierścionkowi od spodu, jeśli kamień wygląda na zmatowiały w wyniku zabrudzeń czy jest pokryty tłuszczem, to na pewno masz do czynienia z cyrkonią. Brylant słynie ze swojego nieśmiertelnego blasku, którym zachwyca nawet po latach, i tym samym nie może być zmatowiały.
  2. Pamiętaj, że diamenty nie nagrzewają się, możesz to sprawdzić, wrzucając diament do gorącej wody, lub pozostawić kamień na słońcu. W wyniku działania ciepła diament pozostanie zimny, jednak jeśli kamień jest gorący i zachowuje ciepło, to bez wątpienia jest to cyrkonia.
  3. Diamenty oprócz nieśmiertelnego blasku, znane są również ze swojej twardości. Brylantów nie można zarysować, natomiast cyrkonia jest miększa, w skali Mohsa jej twardość jest szacowana na 7,5 – 8,5.
  4. Cyrkonia błyszczy mocniej niż brylant, ale niewprawne oko może tego nie wyłapać. Poza tym, jak już wspominaliśmy łatwiej zobaczyć różnicę w blasku kamieni, jeśli są położone obok siebie.
  5. Krawędzie diamentu ze względu na jego twardość zawsze są ostre, ten kamień nie poddaje się polerowaniu. Cyrkonie z czasem się wycierają i ich krawędzie ulegają zatarciu.
  6. Diament od cyrkonii możesz też odróżnić w świetle. W diamentach w zależności od czystości dostrzegalne są odcienie szarości czy wręcz ogniste refleksy. Jednak jeśli kamień mieni się wszystkimi kolorami tęczy, to jest to cyrkonia.

 

Pierścionek zaręczynowy z diamentem czy cyrkonią?

Zastanawiając się nad wyborem kamienia – diament a cyrkonia, warto wziąć pod uwagę, że diament jest bardziej wytrzymały na czynniki mechaniczne, na zabrudzenia i na długo zachowa swój blask. Przyjęło się, że na zaręczyny pasuje lepiej pierścionek z diamentem, jednak wszystko zależy od upodobań przyszłej narzeczonej.

Niektóre Kobiety nie wyobrażają sobie pierścionka bez brylantu, inne natomiast wolą pierścionek z cyrkonią, który jest o wiele tańszy. Duże znaczenie ma też styl życia, praca i przede wszystkim budżet. Biżuteria z cyrkonią powstała z myślą, aby każdy mógł pozwolić na ładną i gustowną biżuterię, ponieważ nie wszystkich stać na zakup brylantów.

Na rynku jubilerskim popularność zyskuje kamień syntetyczny moissanite. Stosując nasze wskazówki, można spokojnie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak rozpoznać diament w pierścionku. Jednak w przypadku moissanitu nie jest to możliwe, nie można gołym okiem odróżnić jeden kamień od drugiego. Niezbędna jest pomoc specjalisty, który przy użyciu odpowiednich narzędzi może stwierdzić, który kamień jest który. Moissanite to kamień, który idealnie imituje diament i stanowi też jego alternatywę – jest tańszy.

Kierując się wskazówkami, można odróżnić diament od cyrkonii, nie jest konieczna pomoc specjalisty. Pamiętaj, że diament jest niezwykle twardym kamieniem, który nie ulega zniszczeniu i przez lata zachwyca swoim blaskiem. Cyrkonia natomiast z upływem czasu niszczeje, lecz biżuteria z cyrkonią jest zdecydowanie tańsza. W jubilerstwie cyrkonia stale cieszy się popularnością, a biżuteria na co dzień jest polecana właśnie z cyrkonią, mniej boli zgubienie kolczyków z cyrkonią niż z brylantami. Na zaręczyny lepszym wyborem jest pierścionek z diamentem, jeśli przeszkodę stanowi cena to zawsze można zdecydować się na mniejszy kamień, bądź moissanite.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram