Czym i jak czyścić złotą biżuterię z diamentami i innymi kamieniami szlachetnymi?

Złota biżuteria z upływem czasu traci swój urok, pokrywa się osadem, nie śniedzieje tak jak srebro, jednak traci blask i kolor. Na całe szczęście, wystarczy odpowiednio wypolerować i wyczyścić biżuterię, aby odzyskała dawny, dobry wygląd. Pamiętajcie, że trzeba dobrać odpowiednią metodą do konkretnego rodzaju biżuterii – inaczej pielęgnuje się biżuterię z kamieniami, a inaczej bez. Czyszczenie biżuterii można zlecić jubilerowi bądź wyczyść samodzielnie domowymi sposobami. Miej na uwadze, że musisz dokładnie stosować się do naszych wskazówek jak czyścić złoto, tak aby nie uszkodzić biżuterii.

Domowe sposoby na czyszczenie złota bez dodatkowych kamieni

Wlej do miski lub innego naczynia ciepłą wodę  uważaj, żeby nie była gorąca. Do wody dodaj kilka kropli płynu do naczyń i delikatnie wymieszaj, do momentu wytworzenia się piany. Możesz uzyskać lepszy efekt, dodając do wody z płynem, sodę oczyszczoną – bąbelki łatwiej dotrą do trudno dostępnych powierzchni.Następnie zostaw biżuterię we wcześniej przegotowanej wodzie z płynem na około 15 minut. A po upływie tego czasu, każda sztukę biżuterii umyj pojedynczo – najlepiej sprawdzają się miękkie szczoteczki do zębów albo do rzęs. Unikaj twardych szczoteczek, gdyż mogą porysować delikatną powierzchnię pierścionka, czy kolczyków.Na koniec opłucz biżuterię pod bieżącą wodą (uważaj na pierścionki, żeby nie wpadły do odpływu), a potem wytrzyj miękką ściereczką i pozostaw do wyschnięcia.

Czym wypolerować złotą obrączkę?

Powyższy sposób sprawdzić się doskonale również w czyszczeniu obrączek ślubnych. Warto wypróbować też inne sposoby czyszczenia biżuterii, na przykład z wykorzystaniem cebuli. W tym celu obierz cebulę z łupin, pokrój na połowki, a następnie natrzyj obrączkę wilgotną częścią cebuli i podobnie jak powyżej opłucz pod wodą i wysusz.

Pielęgnacja biżuterii z kamieniami

Uważaj z czyszczeniem pierścionków, naszyjników, kolczyków z kamieniami szlachetnymi. Tego typu biżuterię nie możesz pozostawić w roztworze wody z płynem, wpłynie to niekorzystnie na trwałość dodatkowych elementów.  Jak czyścić złoto z diamentami? Najlepiej przygotuj wodę z płynem do naczyń, zamocz w niej miękką szmatkę i delikatnie pocieraj biżuterię w miejscu zabrudzenia, do momentu jego usunięcia. Następnie zamocz szmatkę w ciepłej wody i przetrzyj biżuterię. Pozwoli to usunąć resztki płynu do czyszczenia. Na koniec osusz biżuterię, tak jak w przypadku biżuterii bez kamieni – wytrzyj miękką ściereczką i pozostaw do osuszenia.

Pielęgnacją bardzo zabrudzonej biżuterii bez kamieni szlachetnych i dodatkowych elementów

W przypadku biżuterii, która jest tak bardzo zabrudzona, że pozostawienie jej w roztworze wody z płynem do naczyń i wodą sodową nie pomaga, możesz spróbować bardziej radykalnego sposobu na jej oczyszczenie. Włóż biżuterię (pamiętaj ten sposób jest zalecany, dla biżuterii bez kamieni szlachetnych i innych elementów) do wrzącej wody tak, aby nie wystawała poza taflę wody.Poczekaj chwilę i kiedy woda będzie na tyle ostudzona, że bez problemu włożysz do niej dłoń, to zaznaczy, że możesz już wyciągnąć biżuterię. Zabrudzenie i osad powinien zostać usunięty, jeśli tak się nie stało, to powtórz tą czynność jeszcze raz.

Jak cieszyć się długo blaskiem i pięknem biżuterii?

Wpływ na wygląd biżuterii ma nie tylko jej czyszczenie, ale również sposób noszenia i przechowywania. O złote kolczyki, naszyjnik, pierścionek trzeba dbać, wówczas złoto zawsze wyglądała pięknie i zachwyca swoim blaskiem.Miej na uwadze, że biżuterię lepiej ściągnąć podczas wykonywania prac domowych, takich jak sprzątanie. Mydło i detergenty źle działają na złoto, mogą wniknąć w szczeliny, co oczywiście wpływa na niszczenie się biżuterii, a potem łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym np. porysowaniu. Podczas uprawiania sportu też lepiej ściągnąć kolczyki czy inną biżuterię, przykładowo kolczyki mogą łatwo się zaczepić o włosy i zerwać się.

Przechowywanie biżuterii

Nie bez znaczenia jest przechowywanie biżuterii, odgrywa dużą rolę w zachowaniu blasku i piękna kosztowności. Zaleca się przechowywać biżuterię pojedynczo w woreczku, zapobiega to rysowaniu się biżuterii oraz chroni ją przed osadzaniem się kurzu. W sklepach jubilerskich dostępne są specjalne szkatułki z wieloma przegródkami. Osoby, które lubią cieszyć wzrok i mieć na widoku swoją kolekcję,  mogą wybrać spośród wielu stojaków przystosowanych do trzymania bransoletek, naszyjników, kolczyków i pierścionków. A dla tych, co wolą trzymać kosztowności w ukryciu, to polecane są wkłady do szuflad, które pozwolą również na dobre zorganizowanie i posegregowanie kosztowności.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram