Na którym palcu nosimy pierścionek zaręczynowy?

W Starożytnym Rzymie ceremonia zaręczyn polegała na podarowaniu swojej wybrance serca kosztownego pierścienia lub cennej monety, która zazwyczaj była przekazywana z pokolenia na pokolenie. W średniowieczu natomiast, zaręczyny były swojego rodzaju kontraktem. Za ich zerwanie groziły groźne kary, często finansowe. Tradycja ta przewijała się przez lata, mimo że z biegiem czasu ich ogólny przebieg ulegał zmianom, to wiele elementów zakorzeniło się w naszej kulturze do dziś. Ten bardzo krótki rys historyczny ma na celu wprowadzenie nas do meritum tego artykułu. Problem jest o niebo większy niż z obrączką. Dzisiaj bowiem pragnę odpowiedzieć na pytanie nurtujące wiele osób – Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?

No to który palec?

W przeciwieństwie do niejasności, które towarzyszą przy wyborze odpowiedniej ręki na noszenie pierścionka zaręczynowego, w przypadku wyboru palca nie ma aż tak dużego problemu. Niezależnie czy wolą kobiety będzie noszenie go na ręce lewej czy prawej zawsze powinien być to palec serdeczny, czyli ten umiejscowiony między palcem środkowym a palcem małym. Dlaczego akurat ten palec? Do końca tego nie wyjaśniono, jednak tradycja mówi, że właśnie przez palec serdeczny przepływa linia miłości. Linia ta nie jest tylko zabobonem powtarzanym z ust do ust. Przez palec serdeczny prawej ręki przechodzi żyła, która prowadzi wprost do serca. Jest to zatem „źródło miłości” w naszym organizmie, najlepsze miejsce na noszenie pierścionka zaręczynowego.

Warto pamiętać, że to na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy powinno być osobistym wyborem każdej nowej narzeczonej. Ważnym jest, aby pierścionek ten nie zawadzał nam przy wykonywaniu codziennych czynności, był ozdobą dłoni, a także niesamowitym symbolem – pamiątką. Równie dobrze, pierścionek ten może być noszony na dłoni lewej, nie straci on przecież na swojej nieocenionej wartości sentymentalnej. Niektóre kobiety preferują noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu środkowym, ponieważ jest to bardziej wygodne, a palec serdeczny „zarezerwowany” jest na obrączkę.

Przed wyborem pierścionka

Przed mężczyznami, którzy zamierzają podjąć niezwykle ważny krok i poprosić o rękę swoją wybrankę serca stoi niełatwe wyzwanie, jeżeli chodzi o wybór pierścionka oraz jego rozmiar. Pierścionek zaręczynowy powinien być przede wszystkim delikatny, nieprzesadzony. W zwyczaju utarło się że pierścionek zaręczynowy powinien być ozdobiony kamieniem szlachetnym, najlepiej brylantem. Przed wybraniem rozmiaru, lub też nawet jego zdjęciem z palca ukochanej warto jest delikatnie wybadać, na którym palcu (po lewej czy prawej stronie) będzie ona nosiła pierścionek zaręczynowy. Wydobycie tej informacji powinno być delikatne, niewzbudzające podejrzeń, aby nie zepsuć efektu niespodzianki. Warto jest poprosić o pomoc, np. przyjaciółkę lub kogoś z bliskiej rodziny. Jest to niezbędne do wybrania odpowiedniego rozmiaru, ponieważ zdarza się, że rozmiar palca ręki lewej różni się od palca u ręki prawej. Na szczęście w przypadku wybrania złego rozmiaru zawsze można go poprawić w zakładzie jubilerskim w kilka dni. Dokładne zdjęcie odpowiedniego rozmiaru pozwoli po prostu na uniknięcie niepotrzebnego zamieszania i pozwoli nam w pełni cieszyć się z nowopodjętych decyzji.

Według polskiej tradycji ważnym jest, aby wybranka serca po wsunięciu pierścionka na palec przez narzeczonego, zacisnęła dłoń. Według tradycji taki gest zapewnia trwałość nowo powstałego związku.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Pinterest
Instagram