Jakie cechy powinien posiadać idealny brylant?

Brylanty to najbardziej pożądane kamienie w jubilerstwie – są rzadkie, zachwycają swym blaskiem i doskonałością. Warto jednak wiedzieć, że zarówno ceny samych brylantów, jak i biżuterii, w której występują, mogą się znacząco od siebie różnić, nawet jeśli z pozoru przedmioty te prezentują się niemal identycznie. Od czego zależy cena brylantu oraz na jakie oznaczenia należy zwrócić uwagę, gdy szukamy brylantu idealnego?

Brylant a diament – czym się różnią?

Wymienne stosowanie określeń „brylant” i „diament” jest powszechne. Warto jednak wiedzieć, że nazewnictwo to nie odnosi się do tego samego produktu jubilerskiego. Diament jest bardzo rzadkim kamieniem szlachetnym, będącym krystaliczną odmianą węgla. Jest najtwardszym minerałem świata, powstającym w głębokich warstwach skorupy ziemskiej wskutek działania wysokiego ciśnienia i temperatury. Proces ten trwa miliony lat. Diamenty mają matową powierzchnię i dopiero po poddaniu ich obróbce jubilerskiej mogą być nazywane brylantami. Brylanty zawdzięczają swoją nazwę najpowszechniej stosowanemu szlifowi diamentów, który pozwala wydobyć z kamienia idealny blask. Szlif brylantowy, uznawany za szczytowe osiągnięcie sztuki jubilerskiej, sprawia, że kamień jest idealnie symetryczny i okrągły oraz posiada minimum 58 faset.

idealny brylant

Pierścionek zaręczynowy z brylantem – symbol miłości

Popularność brylantów w biżuterii zaręczynowej wynika przede wszystkim z symboliki. Diament, z którego powstają brylanty, jest symbolem doskonałości, niezniszczalności i czystości. W odniesieniu do uczucia łączącego przyszłych małżonków, diament symbolizuje wierność i nierozerwalność związku. Brylant umieszczony w pierścionku to nie tylko piękny podarunek, ale również wyznanie miłości i deklaracja chęci spędzenia reszty życia z wybranką. Z tego względu, warto baczniej przyjrzeć się kamieniom osadzonym w biżuterii, by wybrać brylant idealny.

Cztery C, czyli podstawowe kryteria oceny diamentów

Większość ludzi, mając do czynienia z brylantami, zwraca przede wszystkim uwagę na ich wielkość. Jednak, biorąc pod uwagę tylko ten aspekt, możemy być zaskoczeni faktem, iż kamienie tej samej wielkości mogą się znacząco różnić ceną. Masa kamieni nie jest jedynym wyznacznikiem ich wartości, dlatego warto nauczyć się odczytywać jubilerskie oznaczenia różnych kryteriów oceny kamieni szlachetnych.

Podstawowe kryteria, będące standardem na rynku światowym, warunkujące szacunkową wartość brylantów określane są jako zasada „4C”, której nazwa wywodzi się od pierwszych liter angielskich słów określających poszczególne parametry kamieni.

  • Masa (Carat Weight)

Karat (ct) jest jednostką określającą wagę kamieni szlachetnych i wynosi 0,2 g. Jej nazwa wywodzi się od rośliny Ceratonia siliqua L., której drobne i o niemal identycznej masie nasiona wykorzystywano w starożytnej Grecji jako odważniki do pomiaru wagi kruszców i kamieni szlachetnych. Warto wiedzieć, że dwa brylanty ważące po 0,20 ct będą tańsze niż jeden kamień ważący 0,40 ct o tych samych parametrach, z uwagi na rzadkość występowania większych kamieni.

  • Barwa (Colour)

Barwa diamentów, fachowo klasyfikowana jako odcienie bieli, najczęściej znajduje się w przedziale od przezroczystości, do żółtawego lub brązowawego zabarwienia. Najwyżej oceniane brylanty są zupełnie przeźroczyste – oznaczane literą D. Te jednak występują rzadko (podobnie kamienie o czystości E i F, zaliczane do tej samej grupy czystości). Do niemal bezbarwnych zalicza się te oznaczone jako G, H, I-J, kolejną grupę stanowi stonowana biel (Faint Yellow) K-M, następnie barwa stonowana (Very Light Yellow) N-R i na końcu lekko przyciemniona (Light Yellow) S-Z.

Za najlepszy stosunek jakości do ceny uznawane są brylanty łączące w sobie barwę H (biel) oraz czystość SI (niewidoczne gołym okiem inkluzje).

  • Czystość (Clarity)

Klarowność kamienia jest kolejnym parametrem warunkującym jego cenę. Przy ocenie czystości kamieni, bierze się pod uwagę zarówno inkluzje (wewnętrzne niedoskonałości, zwane „wrostkami”), jak i skazy (cechy zewnętrzne). Rozmieszczenie tych mikroskopijnych niedoskonałości ma duży wpływ na efekt załamania światła (brylancję), dlatego im jest ich mniej oraz są mniejsze, tym z droższym okazem mamy do czynienia. Czystość kamieni sprawdzana jest przy wielokrotnym powiększeniu. Idealnie czyste diamenty oznaczone jako LC (Lupowo czysty) stanowią rzadkość. Kolejne klasy czystości to: VVS – bardzo, bardzo małe inkluzje, VS – bardzo małe inkluzje, SI – małe wrostki, niewidoczne gołym okiem oraz P, czyli wrostki zauważalne gołym okiem.

  • Szlif (Cut)

Szlif kamienia to z kolei kryterium odnoszące się bezpośrednio do jakości pracy jubilera. Warto wiedzieć, że nieprawidłowy szlif może spowodować nawet 50% utratę wartości kamienia. Na pełny szlif brylantowy składa się 56 faset, tafla i kolet. Ocena szlifu kamienia polega na analizie proporcji, wykończenia i symetrii brylantu. Przedstawia się ją w 5-stopniowej skali: Doskonały (EX), Bardzo dobry (VG), Dobry (G), Zadowalający (F) oraz Słaby (P).

brytanty o różnej wielkości i barwie

Brylanty certyfikowane – piękno i inwestycja

Oczywiście właściwa samodzielna ocena brylantów dla większości ludzi jest nieosiągalna, dlatego też wybierając idealny brylant warto zdecydować się jedynie na zakup takiego, którego jakość poświadczona jest wiarygodnym certyfikatem, gwarantującym jego autentyczność i wartość. Certyfikaty diamentów wydawane są przez najsłynniejsze instytuty gemmologiczne na świecie. Należą do nich: IGI (International Gemological Institute), GIA (Gemological Institute of America), EGL (European Gemological Laboratory), HRD (The Hoge Raad voor de Diamant) oraz DPL (Diamant Prüflabor GmbH).

Biżuteria na zamówienie – unikatowy podarunek

Wyjątkowy blask, nieskazitelny szlif i doskonała czystość brylantu oraz jego znaczenie symboliczne sprawiają, że pierścionek z brylantem jest najchętniej wybieranym podarunkiem zaręczynowym. Chcąc znaleźć naprawdę wyjątkowy model, warto zdecydować się na indywidualny projekt. Pierścionki zaręczynowe na zamówienie pozwalają na personalizację podarunku i jego pełne dopasowanie do preferencji wybranki. Złoty pierścionek z brylantem wykonany na zamówienie daje maksymalne pole do popisu, dzięki czemu powstała biżuteria jest niepowtarzalna i naprawdę wyjątkowa oraz wartościowa. Na stronie https://79diamenty.pl/pierscionki-na-zamowienie/ można obejrzeć przykładowe realizacje projektów naszych klientów, którymi można się zainspirować. Co więcej, nasi jubilerzy pomogą Państwu stworzyć nie tylko piękny pierścionek zaręczynowy, ale również obrączki z brylantami analogiczne pod kątem stylu.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial