Białe, różowe i czarne złoto – jak się je wytwarza?

Złoto to oprócz miedzi jedyny metal, który w czystej postaci nie jest biały lub szary. Kolor czystego, 24-karatowego złota jest intensywnie, pomarańczowo-żółty. Jest ono jednak bardzo plastyczne i kruche, co sprawia, że nie nadaje się do tworzenia biżuterii. Dlatego chcąc kupić złoty pierścionek z brylantem należy wybrać złoto niższej próby, które zawsze jest stopem złota z innym metalem, dzięki czemu wyrób zyskuje na trwałości. Od tego, ile i jakiego innego metalu dodamy do złota, zależeć będzie barwa i trwałość gotowego wyrobu. Powszechnie spotyka się złoto w kolorze żółtym, białym i różowym. Mniej popularne jest czarne złoto, zaś mało kto wie, że spotkać można również odcień złota niebieskiego czy purpurowego. Jak się wytwarza i czym charakteryzuje się złoto występujące w różnych kolorach?

Złoto – symbolika

Ludzie, którzy z branżą jubilerską mają na co dzień raczej niezbyt wiele wspólnego, różne kolory złota odkrywają zwykle wtedy, gdy udają się do salonu celem zakupu złotej biżuterii. Złoto od wieków uznawane jest za najszlachetniejszy kruszec będący symbolem czystości, siły i wartości. Z tego też względu, złotą biżuterię dajemy w prezencie bliskim w ważnych dla nich momentach w życiu. Złote łańcuszki i wisiorki to nadal bardzo popularne podarunki z okazji chrztu i I Komunii Św., podobnie popularne są wykonywane z tego kruszcu pierścionki zaręczynowe i złote obrączki. Najczęściej wybierane jest zwykle klasyczne, żółte złoto. Niemniej jednak dużą popularnością cieszy się również jego biała i różowa odmiana.

Jak powstają poszczególne barwy złota?

Łączenie różnych metali (nawet kilku) ze złotem pozwala na uzyskanie różnorakich barw wyrobów. Warto jednak wiedzieć, że spektrum barw ograniczone jest nieco przez prawo probiercze, gdyż zawartość czystego złota w danym wyrobie musi pokrywać się z wybitą próbą. I tak, złoto 22-karatowe, o próbie 916 musi zawierać 22 części czystego złota i 2 części dodatku stopowego, złoto 18-karatowe próby 750 – 18 części czystego złota i 6 części dodatku stopowego, 14-karatowe próby 585 – 14 części czystego złota i 10 części dodatku stopowego, a złoto 8-karatowe próby 333 – 8 części czystego złota i 16 części dodatku stopowego.

  • Białe złoto – to złoto z dodatkiem niklu lub palladu

Popularne do niedawana białe złoto 18-karatowe było stopem złota i niklu. Jednak nikiel może powodować alergie skórne, w związku z czym jego stosowanie w wyrobach mających kontakt ze skórą zostało ograniczone przez prawo Unii Europejskiej. Alternatywą dla niklu jest pallad. Jest to jednak rozwiązanie droższe ze względu na wysoką cenę tego kruszcu, dlatego zwykle spotkać można wyroby z białego złota z niższą jego zawartością (6-8%) i dodatkiem srebra, cynku i miedzi. Wyroby z białego złota z ponad 60% zawartością czystego złota zwykle są dodatkowo galwanicznie pokrywane rodem, co pozwala na uzyskanie idealnie białego odcienia stopu.

  • Różowe złoto – jest złotem stopionym ze srebra i miedzi, z dodatkiem cynku i palladu

Odcień różowego złota może być bardziej delikatny, jeśli w stopie ze srebrem i miedzią, zwiększymy ilość srebra, zaś intensywniejszy, a nawet czerwony, gdy odwrócimy proporcje znacząco zwiększając ilość miedzi w stopie. Złoto różowej barwy zwane jest również złotem rosyjskim, co zawdzięcza dużej popularności w XIX-wiecznej Rosji.

  • Czarne złoto – to złoto uzyskane poprzez dodanie węgla, rodu lub rutenu

Pokrycie złota kilkoma warstwami rutenu nie tylko pozwala na uzyskanie czarnej lub ciemnoszarej barwy złota, ale również zwiększa jego odporność na ścieranie, pot i korozję.

  • Inne odcienie złota – niebieskie i purpurowe

Najmniej znane barwy Au udało się osiągnąć dzięki wytworzeniu związków międzymetalicznych złota. Stapianie złota i aluminium w odpowiednim stosunku pozwala uzyskać Au w kolorze purpurowym, jest ono jednak bardzo kruche. Z kolei, niebieskie złoto można uzyskać poprzez połącznie złota z indem, a bladoniebieski kolor – łącząc złoto z galem.

Biżuteria na zamówienie – najbardziej wyjątkowy prezent

Niezależnie od tego, jaki kolor złota wybierzemy podczas nabywania prezentu w postaci biżuterii, kruszec ten jest tak klasyczny, że niemal zawsze spotyka się z uznaniem osób obdarowywanych. Jednak poszukując idealnego podarunku towarzyszącego tak ważnemu wydarzeniu, jak zaręczyny, warto nie tylko zastanowić się nad kolorem kruszcu, ale również nad wyborem odpowiednich kamieni. Pierścionek z brylantem jest zawsze trafionym wyborem, jednak podczas jego nabywania dobrze jest zwrócić uwagę na autentyczność ozdób. Brylanty certyfikowane to nie tylko piękne kamienie, ale również pewna inwestycja. Chcąc podarować ukochanej naprawdę wyjątkowy pierścionek zaręczynowy z brylantem, warto również pokusić się o specjalny projekt tego rodzaju biżuterii. Pierścionki zaręczynowe na zamówienie dają duże pole do popisu obdarowywującemu, dzięki czemu biżuteria może być w pełni dopasowana do preferencji wybranki oraz ubogacona o spersonalizowaną dedykację. Na naszej stronie https://79diamenty.pl/pierscionki-na-zamowienie/ można podejrzeć zrealizowane projekty, pozwalające zainspirować się i stworzyć niepowtarzalną biżuterię. Udany projekt można również z powodzeniem uzupełnić o nawiązujące stylem obrączki z brylantami, tworząc w ten sposób ozdobę całkowicie wyjątkową.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial