Jak duże mogą być diamenty wyhodowane w laboratorium?

Odkąd technologia hodowli laboratoryjnej diamentów zyskała na popularności, coraz częściej można spotkać się z pytaniem, jak duży może być diament hodowany w kontrolowanych przez człowieka warunkach? W tym artykule przeprowadzimy Was przez proces wzrostu tych cennych kamieni i przedstawimy największe okazy diamentów syntetycznych. Zapraszamy do lektury!

 

JAK POWSTAJĄ DIAMENTY HODOWANE W LABORATORIUM?

W laboratorium diamentów znajdują się innowacyjne maszyny zaprojektowane wyłącznie w celu uprawy diamentów. Postęp technologiczny umożliwił proces hodowania diamentów w celu dokładnego odtworzenia warunków, w których powstają wydobywane diamenty – z jednym bardzo ważnym wyjątkiem: diamenty hodowane w laboratorium rosną niezwykle szybko. Diamenty wyhodowane w laboratorium rozpoczynają swoje życie jako nasiona węgla. Podobnie jak sadzonki rozkwitają w kwiaty i bujne rośliny w szklarni, nasiona węgla przekształcają się w piękne diamenty w laboratorium. Z czasem intensywne warunki, takie jak ciepło i ciśnienie, krystalizują węgiel w niezwykły diament.

Jak długo trwa wyhodowanie diamentu w laboratorium? Zaledwie kilka tygodni. Oczywiście czas potrzebny do wyhodowania diamentu będzie kształtował jego rozmiar, ale procesy są stosunkowo podobne. Rezultatem jest niezwykły diament pełen ognia, blasku i scyntylacji.

Oto szczegółowe spojrzenie na dwie główne metody hodowli diamentów laboratoryjnych:

 

  • Metoda HPHT (wysokie ciśnienie, wysoka temperatura)

Oryginalna metoda hodowli diamentów w laboratorium odtwarza te same naturalne warunki, które są wymagane do formowania się diamentów. Stworzenie środowiska sprzyjającego hodowli diamentów polega na użyciu prasy taśmowej, prasy z dzieloną kulą lub prasy sześciennej. Wszystkie te prasy mechaniczne są wystarczająco duże, aby zastosować dwa elementy:

– ekstremalne ciśnienie

– wysoka temperatura

Prasa mechaniczna wykorzystuje te dwa warunki do formowania diamentu z węgla. Wraz z wprowadzeniem ekstremalnego ciepła (około 2000 ° F) i około 1,5 miliona funtów ciśnienia na cal kwadratowy, zaczyna się tworzyć wyraźna struktura krystaliczna.

To precyzyjne i kontrolowane środowisko umożliwia nasionu działanie jako podstawa, na której rośnie siatka węglowa. Podczas procesu wzrostu, warstwy krystaliczne łączą się, a węgiel topi się. Na koniec diamentowe ziarno jest schładzane do krystalicznej struktury węglowej.

Chociaż proces ten tworzy środowisko idealne do produkcji diamentów, bardziej komercyjnie stosowaną metodą jest chemiczne osadzanie z fazy gazowej (CVD).

 

  • Akcentowany pierścionek zaręczynowy metodą CVD

CVD jest podobna do HPHT, ponieważ wykorzystuje część diamentowego nasiona do wyhodowania diamentu. Różni się jednak zastosowanymi elementami. Podczas gdy HPHT opiera się na ekstremalnym cieple i ciśnieniu, CVD wykorzystuje opary gazu, ciepło i niskie ciśnienie. Najpierw część diamentu jest umieszczana w reaktorze CVD. Następnie, przy bardzo niskim ciśnieniu, mieszanina oparów gazu węglowego wypełnia komorę, a mikrofale jonizują gazy w plazmę. Gdy temperatura w komorze jest bardzo wysoka, zjonizowana plazma rozbija cząsteczki gazu i pozwala węglowi związać się z ziarnem diamentu. W krótkim czasie warstwy kryształu formują się w krystaliczny węgiel.

Chociaż procesy różnią się od siebie, rezultat jest taki sam: efektowny diament wyhodowany w laboratorium.

 

CZY PROCES HODOWLI WPŁYWA NA ROZMIAR?

Najczęściej stosowanym procesem do hodowli diamentów jest HPHT, ponieważ istnieje on najdłużej. Jednak CVD szybko wyłania się na czoło branży. Pod względem wielkości, HPHT udowodniło, że jest w stanie wyhodować bardzo duże diamenty, o rozmiarach sięgających ponad 10 karatów. Jednak krajobraz technologii laboratoryjnej uprawy diamentów jest stale rosnący i bardzo konkurencyjny. W ostatnich latach CVD wypełniło lukę między HPHT, zwiększając swoje możliwości produkcyjne z 6 karatów do ponad 9 karatów. W rzeczywistości największym diamentem wyhodowanym w laboratorium na świecie jest 155-karatowy diament dyskowy, wyhodowany metodą CVD.

 

NAJWIĘKSZE DIAMENTY SYNTETYCZNE

Międzynarodowy Instytut Gemmologiczny (IGI), największe na świecie niezależne laboratorium gemmologiczne, przeanalizował i sklasyfikował 30,18-karatowy diament syntetyczny o szlifie szmaragdowym jako największy (jak dotąd) na świecie. Wyprodukowany przez Ethereal Green Diamond, LLP 30,18 ct „Pride of India” jest pierwszym diamentem wyhodowanym w laboratorium, który po procesie oszlifowania przekroczył wagę 30 ct (karatów). Poprzednie rekordy należą do kamieni o masie 27,27 i 20,24 ct, przeanalizowanych i ocenionych przez IGI w roku 2022.

Chociaż oba procesy różnią się od siebie, możliwości w zakresie wielkości wydają się rosnąć wraz z postępem technologicznym. Oznacza to, że zasadniczo nie ma ograniczeń co do tego, jak duże mogą być diamenty wyhodowane w laboratorium; wielkość zależy od czasu potrzebnego do jego wyhodowania. Co więcej, diamenty wyhodowane w laboratorium są zalecane dla dużych rozmiarów kamieni, ponieważ proces wzrostu jest skrupulatnie kontrolowany, co sprawia, że powstają diamenty bez inkluzji, tym samym bez uszczerbku dla jakości i blasku.

 

BRYLANTY CERTYFIKOWANE OD 79 DIAMENTY

Jesteśmy hurtownikami brylantów jubilerskich o różnej masie, czystości i barwie. Nasze kamienie są certyfikowane przez międzynarodowe firmy, takie jak GIA/ IGI /HRD/ EGL. Ceny naszych diamentów zaczynają się od upustu 10%, do nawet 40% poniżej zwyczajowego cennika. Jeżeli poszukują Państwo kamienia według określonej specyfikacji, istnieje możliwość jego zamówienia; czas realizacji wynosi 10-14 dni roboczych. Jeżeli poszukują Państwo diamentu, którego nie ma u nas, zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: 79elem@gmail.com, lub pod numerem telefonu: +48 783 340 871. Postaramy się w szybki i łatwy sposób sprowadzić dla Państwa brylant, nawet z drugiej części tego globu! 

Nasze kamienie służą nam również do tworzenia biżuterii na zamówienie – pierścionków zaręczynowych, kolczyków oraz obrączek. Dzięki temu, że posiadamy diamenty w bardzo dobrych cenach, możemy stworzyć biżuterię, która powala na kolana wyglądem i wykonaniem, ale nie ceną.

 

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial